Skip to content

Ylvisaker Cup - Schedule

January 21 - February 12

TEAMS

Patagones

Carlitos Gracida  4

Joaquin Avendano  4

Benja Avendano  3

Michel Dorignac  5

La Fe 

Rufino Merlos  1

Louis Devaleix  1 

Francisco Elizalde  9

Robi Bilbao  6

Iconica

Maureen Brennan   0
Lucas Criado Jr  6
Peke Gonzalez  6
Santos Merlos  4

Forbes Plunkett

Brandon Plunkett 0
Nico Escobar 5
Luis Escobar 4
Pipe Vercellino 7

Beverly Polo

Bill Ballhaus  0

Lucas Escobar  4

Tolito Ocampo  7

Hilario Figueras  5

Dazos

David Farache  0

Nico Dias Alberdi  4

Lucas Diaz Alberdi  6

Dylan Rossiter  6

Palm Beach Equine

Scott Swerdlin 0
Santigo Magrini 4
Marcos Panelo 4
Gringo Colombres 8

Tonkawa

Jeff Hildebrand  0

Cody Ellis  4

Nacho Badiola  5

Gallego Ferrario  7

G-Squared

Larry Aschebrook  0

Matias Obregon  4

Mariano Obregon  6

Juan Martin Obregon  6

Dundas

Sarah Siegel-Magness  0

Geronimo Obregon  5

Paco de Narvaez Jr.  3

Tomas Panelo  7

Loudmouth

Charles Fridge  0

Colo Gonzalez  4

Jeff Hall  6

Kris Kampsen  6

Old Hickory Bourbon

Harrison Azzaro  3

Joaquin Panelo  6

Whistle Uys  4

Stevie Orthwein  3

BTA

Kelly Beal  0

Steve Krueger  4

Nachi Viana  5

Jesse Bray  7

Catamount

Scott Devon  1

Antonio Aguerre  1

Mariano Aguerre  7

Toro Ruiz  7

SD Farms

Sayyu Dantata Jr.  1

Sterling Giannico  4

Tommy Collingwood  5

Peco Polledo  6

 

 

G-String Polo Ponies

Gillian Johnston 1
Milo Dorignac 3
Keko Magrini 5
Julian de Lusarreta 7

FIXTURE

DATE


TIME

MATCH

FIELD

Saturday, January 21st

12pm

Beverly 15 vs. 10 G-String Polo Ponies

Everglades #3

Saturday, January 21st

3pm

Patagones 10 vs. 9 Catamount

Patagones

Sunday, January 22nd

10am

Forbes Plunkett 13 vs. 11 G-Squared

NPC

Sunday, January 22nd

12pm

Tonkawa 13 vs. 8 Loudmouth

Tonkawa

Tuesday, January 24rd

11am


SD Farms 8 vs. 6 Old Hickory Bourbon

PMPC

Tuesday, January 24th

3pm

Dazos 7 vs. 5 La Fe

Jan Pamela

Wednesday, January 25th

11am

Iconica 11 vs. 13 Dundas

Valiente #2

Wednesday, January 25th

3pm

BTA 12 vs. 13 Palm Beach Equine

NPC

Thursday, January 26th

11am

G-Squared 8 vs. 3 Old Hickory Bourbon

PMPC

Thursday, January 26th

3pm

Forbes Plunkett 9 vs. 10 SD Farms

SD

Friday, January 27th

11am

La Fe 12 vs. 11 Tonkawa

Tonkawa

Friday, January 27th

3pm

Loudmouth 13 vs. 15 Dazos

Jan Pamela

Saturday, January 28th

10am

BTA 11 vs. 10 Catamount

NPC

Saturday, January 28th

12pm

Patagones 10 vs. 12 Palm Beach Equine

Patagones

Saturday, January 28th

1pm

Beverly 11 vs. 13 Iconica

NPC

Saturday, January 28th

3pm

Dundas 13 vs. 11 G-String Polo Ponies

Everglades

Sunday, January 29th

10am

La Fe 14 vs. 11 Loudmouth

NPC

Sunday, January 29th

3pm

Forbes Plunkett 11 vs. 8 Old Hickory Bourbon

NPC Field 1

Tuesday, January 31st  

11:30am

G-Squared 9 vs. 8 SD Farms

Port Mayaca Polo Club

Tuesday, January 31st  

3pm

Dazos 11 vs. 16 Tonkawa

Tonkawa

Wednesday, February 1st

10am

BTA 14 vs. 12 Patagones

Patagones

Wednesday, February 1st

12:15pm

Iconica 16 vs. 13 G-String Polo Ponies

Everglades

Wednesday, February 1st

12:15pm

Beverly 8 vs. 12 Dundas

Valiente #1

Quarter Finals

Saturday, February 4th

12pm

Dundas 11 vs. 10 Forbes Plunkett

Valiente Field #1

Saturday, February 4th

3pm

Iconica 12 vs. 7 SD Farms

NPC

Monday, February 6th

12pm

 Palm Beach Equine vs. Tonkawa

NPC #5

Monday, February 6th

3pm

BTA vs. La Fe

NPC Field 1

State of Florida Cup Semi-Finals

Tuesday, February 7th

12pm

Patagones vs Dazos

TBA

Tuesday, February 7th

3pm

G Squared vs Beverly

TBA

Ylvisaker Cup Semi-Finals

Wednesday, February 8th

12pm

TBA vs. TBA

NPC

Wednesday, February 8th

3pm

TBA vs. TBA

NPC

Tackeria Cup

Friday, February 10th

3pm

Loudmouth vs Catamount

TBA

Texas Polo Cup

Saturday, February 11th

10am

G String vs Old Hickory Boubon

TBA

State of Florida Cup Finals

Saturday, February 11th

3pm

TBA vs. TBA

TBA

Ylvisaker Cup Finals

Sunday, February 12th

3pm

TBA vs. TBA

NPC Field 1